Rejestracja: (+48) 58 524 15 00
LEKARZE ODDZIAŁY SZPITAL PRZYCHODNIA SENIORZY REHABILITACJA PAKIETY

Diagnostyka bezdechu sennego

Czym jest obturacyjny bezdech senny

To choroba występująca u ok. 4% dorosłych mężczyzn i 2% dorosłych kobiet. Obecne są w niej objawy nocne, takie jak: chrapanie, bezdechy, przebudzenia w czasie snu, w tym z uczuciem duszności, dławienia się w czasie snu, trudności w zasypianiu oraz objawy dzienne będące wynikiem zaburzeń snu, takie jak: zmęczenie, duża senność dzienna, zaburzenia koncentracji i pamięci, bóle głowy.

Nieleczony bezdech senny, poza obniżeniem jakości życia związanym z nadmierną sennością dzienną, może być przyczyną wypadków komunikacyjnych (zaśnięcie za kierownicą samochodu), nadciśnienia tętniczego (może sprawiać, że trudniej będzie reagować na leczenie), zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu, zgonu.

Diagnostyka

Do rozpoznania obturacyjnego bezdechu sennego konieczne jest wykonanie odpowiednich badań: bardziej skomplikowanej, mierzącej więcej parametrów polisomnografii wykonywanej najczęściej w warunkach szpitalnych lub prostszej, nie wymagającej pobytu szpitalnego poligrafii.

W ramach Poradni Chorób Płuc Swissmed Prywatny Serwis Medyczny możliwe  jest wykonanie poligrafii – wskazanej przy występowaniu wymienionych wcześniej objawów. Po konsultacji lekarskiej, wypełnieniu formularzy dotyczących objawów, nasilenia senności oraz innych chorób, pacjent otrzymuje do domu poligraf.  Jest to małe, przenośne urządzenie, zasilane z baterii. Mierzy m.in. przepływy powietrza, ruchy klatki piersiowej, pozycję w czasie snu, akcję serca, saturację krwi. Chory zakłada to urządzenie na całą noc, dzięki czemu będzie możliwe zmierzenie ewentualnych zaburzeń występujących w czasie snu. Po oddaniu aparatu lekarz będzie mógł odczytać zapisane na nim dane, następnie po ich analizie wydrukować wynik z rozpoznaniem.

Poligrafia nie jest badaniem diagnostycznym dla pacjentów z dodatkowymi ciężkimi chorobami takimi jak POCHP, zastoinowa niewydolność serca. Nie jest także wskazana, gdy podejrzewane są inne zaburzenia snu, takie jak centralny bezdech senny, bezsenność, narkolepsja.

Jeśli poligrafia nie potwierdzi obturacyjnego bezdechu sennego, przy jego dużym prawdopodobieństwie, należy wykonać badanie polisomnograficzne.

Przygotowanie do badania

Podczas wizyty w przychodni Swissmed nasz personel pokaże jak prawidłowo podłączyć urządzenie diagnostyczne. Na wizytę należy przyjść:

- z niepolakierowanym paznokciami,

- najlepiej w założonej koszuli do spania,

- z osobą towarzyszącą, która będzie mogła pomóc w podłączeniu urządzenia.

Film instruktażowy

https://www.youtube.com/watch?v=NVqRSG-ktlA 

Leczenie

Po rozpoznaniu obturacyjnego bezdechu sennego kolejnym etapem są decyzje dotyczące leczenia.

Konieczna jest redukcja masy ciała przy otyłości i nadwadze, unikanie spania na wznak, niespożywanie alkoholu (zwłaszcza kilka godzin przed snem).

W leczeniu stosuje się aparaty wysuwające żuchwę, aparaty CPAP (aparat składa się z maski, pompy zwiększającej ciśnienie w drogach oddechowych, dzięki któremu zmniejsza się zapadanie gardła w czasie snu i liczba bezdechów), leczenie chirurgiczne – zabiegi laryngologiczne i zabiegi bariatryczne (leczenie otyłości).

W ramach Poradni Chorób Płuc jesteśmy w stanie pomóc pacjentom w rozpoczęciu leczenia aparatem CPAP, ustalając ciśnienia lecznicze (w tym celu wypożyczamy do domu na kilka nocy aparat autoCPAP marki Philips i analizujemy jego zapisy) oraz monitorować skuteczność leczenia aparatami CPAP zakupionymi przez chorych (marki Philips).

Przychodnia Wileńska
  • Przychodnia Wileńska
  • Szpital Gdańsk

Formularz kontaktowy

Ładowanie